W tegorocznym niezwykle bogatym programie festiwalu, wśród filmów z wielu zakątków świata, możemy zobaczyć także intrygujące polskie dokumenty powstałe dekady temu w Wytwórni Filmów Oświatowych. Z biegiem lat coraz wyraźniej widzimy, jak wyjątkowe produkcje były tworzone dzięki dokumentalnej formie, dającej szansę ówczesnym twórcom na wolność. Dziś stają się one nie tylko dziełami polskiej kinematografii, które w swojej krótkiej formie potrafiły uchwycić esencję tematu. Stanowią także zapis czasów, które obecnie wydają się inną epoką. Przy całej różnorodności form dokumentalnych warto zatrzymać się i lepiej poznać polską szkołę dokumentu, która niejednokrotnie zaskoczy nas swoją świeżością, innowacyjnością, a przy tym ogromną empatią do bohaterów i bohaterek. Z pewnością obejrzenie dzieł Wiszniewskiego, Dziworskiego i Czarneckiego na wielkim ekranie dostarczy niezapomnianych wrażeń.
 

Jerzy Poniatowski, biuro prasowe Millennium Docs Against Gravity

 

Czwartek, 16.05

Debata, pokaz i spotkanie: „Dokument kreacyjny, czyli jaki? Otwarcie retrospektywy filmów Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi”.

Wstęp przed i dłuższe spotkanie po Bloku 2. Dokumenty kreacyjne WFO.

godz. 18:00, Kinoteka, sala 3

O wydarzeniu: Spotkanie otwierają retrospektywne pokazy produkcji Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. To część świętowania 75 lat historii polskiej powojennej kinematografii i funkcjonowania WFO. Po projekcji dokumentów kreacyjnych  zapraszamy na spotkanie z Dianą Dąbrowską, która opowie o historii Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Gościni: Diana Dąbrowska - filmoznawczyni związana z Łodzią, krytyczka filmowa, animatorka kultury, organizatorka wielu wydarzeń i przeglądów filmowych.

WIĘCEJ INFORMACJI I BILETY

 

 

Pokaz filmu „YYAA. Wojciech Bruszewski” (YYAA. Wojciech Bruszewski), reż. Elwira Kozłowska + spotkanie z reżyserką

godz. 18:30, Kinoteka, sala 2

Więcej o filmie: Główny bohater, Wojciech Bruszewski, głośny buntownik w świecie filmu, eksperymentator sztuki oraz współtwórca światowego nurtu wideo, przewodniczy swojej wyprawie na drugą stronę lustra, w której kwestionuje granice poznania i poszerza percepcję postrzegania i doświadczania rzeczywistości za pomocą zmysłów oraz instrumentów, które wymyślamy. W poszukiwaniach towarzyszy mu szerokie grono współczesnych historyków i badaczy sztuki, artystów, medioznawców, projektantów i ekspertów świata AI, które na nowo odkrywa jego świat, wykorzystując jego archiwa. 

Gościni: Elwira Kozłowska - reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa, debiutująca filmem dokumentalnym „Sztuka Performance Zbigniewa Warpechowskiego” w 2012 roku. Kształciła się m. in. w Szkole Filmowej w Łodzi (2007), Szkole Wajdy oraz w New York Film Academy (2015).

WIĘCEJ INFORMACJI I BILETY

 

 

Pokaz filmu „Copa 71” (Copa 71), reż. James Erskine, Rachel Ramsey + spotkanie z reżyserką

godz. 20:15, Kinoteka, sala 4

Więcej o filmie: 1991 rok, za sprawą zorganizowanych przez FIFA pierwszych mistrzostw świata w piłce nożnej, zapisał się na kartach historii jako początek nowej ery w sporcie. Jednak dwadzieścia lat wcześniej, w 1971 roku w Meksyku, odbyło się Copa 71, czyli pierwszy turniej zespołów kobiecych. Film odkrywa przed nami bogactwo archiwalnych materiałów dotyczących turnieju, nazywanego Pucharem Świata Kobiet. Pomimo hucznego charakteru wydarzenia, władze światowego futbolu usilnie próbowały je wymazać i sprawić, aby zostało zapomniane.

Gościni: Rachel Ramsey - reżyserka debiutująca pełnometrażowym filmem dokumentalnym „Copa 71”. Wcześniej pracowała w branży dokumentalnej, zajmując się dziennikarstwem informacyjnym m. in. dla BBC World Service, NYT, CNN czy France 24.

WIĘCEJ INFORMACJI I BILETY

 

 

Pokaz filmu „Efterklang: The Makedonium Band (Efterklang: The Makedonium Band), reż. Andreas Johnsen + spotkanie z reżyserem i zespołem

godz. 20:30, Kinoteka, sala 7

Więcej o filmie: Na 20-lecie zespołu członkowie Efterklang wylądowali w Skopje, finalizując swoje marzenie o zagraniu u stóp pomnika Makedonium – wielkiej budowli wzniesionej w stylu brutalistycznym. Podczas koncertu w Krusewie zespołowi towarzyszyło sześciu lokalnych muzyków i 18-osobowy chór kobiecy. Cały projekt został okrzyknięty tytułowym Makedonium Band. Film jest zarówno dokumentacją całego wydarzenia, jak i obrazem otwartości zespołu na inną kulturę oraz jej bogactwo. 

Goście: zespół Efterklang oraz Andreas Johnsen - wielokrotnie nagradzany reżyser z 22-letnim doświadczeniem, w swoich filmach zajmujący się głównie tematami z dziedziny kultury i sztuki oraz problemami zaniedbywanymi przez opinię publiczną. Zespół Efterklang.

W piątek, 17 maja, o godz. 20:00, przy Placu Zabaw nad Wisłą odbędzie się bezpłatny koncert zespołu  Efterklang. Muzycy zagrają utwory, które można usłyszeć w filmie.

WIĘCEJ INFORMACJI O FILMIE I BILETY

 

 
WIĘCEJ INFORMACJI O KONCERCIE

 

 

Pokaz filmu „Mnich” („The Monk”), reż. Mira Jargil, Christian Sønderby Jepsen + spotkanie z bohaterem

godz. 20:30, Iluzjon, Stolica

Więcej o filmie: Mira Jargil i jej mąż Christian Sønderby Jepsen, porzucając dotychczasowe stresujące życie, postanawiają zatrzymać się u duńskiego badacza HIV w górach w Sri Lance. Ze względu na konflikt mnicha z Mirą, pierwotna idea filmu upada. Sześć lat później, syn mnicha postanawia wznowić pracę nad filmem, który, stając się egzystencjalnym śledztwem, przygląda się rodzinnemu dramatowi oraz ideą samotności, wyzwolenia i pojednania. 

Gość: Thor Tao Hansen - artysta, bohater filmu oraz syn tytułowego buddyjskiego mnicha.

WIĘCEJ INFORMACJI I BILETY

 

 
MDAG VISION – przyjdźcie doświadczyć rzeczywistość w innym wymiarze!

MDAG Vision to sekcja wirtualnych doświadczeń, towarzysząca programowi filmowemu festiwalu. Doświadczenia wykorzystują najnowsze technologie do zaangażowania wszystkich zmysłów w refleksje nad fundamentalnymi problemami dzisiejszego świata – od naszej niejednoznacznej relacji z naturą po istotę relacji międzyludzkich. Od podróży w głąb amazońskiej puszczy, przez obserwację tradycyjnego japońskiego tańca, aż po wyprawę do wyimaginowanych krain ludzkiego umysłu.

 

Sponsorem sekcji MDAG Vision jest Visa, a współorganizatorem jest Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Obsługę techniczną zapewnia Showtime VR, a o komfort festiwalowych doświadczeń VR zadbała marka noo.ma.
 

Strefa MDAG Vision jest dostępna w  Muzeum Etnograficzne w Warszawie (ul. Kredytowa 1):

- do 17 maja w godzinach 17.00-22.00; 

- 18 maja w godzinach 12.00-18.00 i 19.00-01.00

- 19 maja w godzinach 12.00-18.00
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

WIĘCEJ INFORMACJI O WYDARZENIU

Piątek, 17.05

 

 

Pokaz filmu „Jestem rzeką, rzeka jest mną” (I am the River, the River) reż. Petr Lom + debata z udziałem twórców „Jak najlepiej chronić rzeki - układ krwionośny naszej planety?”
Godz. 18:00 Kinoteka, sala 1

Zapraszamy na projekcje filmu „Jestem rzeką, rzeka jest mną”, po której odbędzie się debata z udziałem twórców.

Więcej o filmie: W 2017 roku rzeka Whanganui w Aotearoa (Nowej Zelandii) jako pierwsza na świecie uzyskała takie same prawa, jak człowiek. Był to wynik 150-letniej walki Maorysów, którzy uważają rzekę za swojego przodka i niepodzielną istotę duchową. Strażnik rzeki – Ned Tapa – zabiera filmowców, aktywistów i przedstawicieli Pierwszych Narodów z Australii na pięciodniowy spływ rzeką. Gdy ta, razem z podróżującymi, łączy się i tworzy jedność, wytwarza się rodzaj lekkości między nimi, jest miejsce na humor i oczyszczającą rozmowę o kolonialnej przeszłości.

Goście/Gościnie:

Petr Lom - reżyser filmu "Jestem rzeką, rzeka jest mną"
Corinne van Egeraat - producentka filmu "Jestem rzeką, rzeka jest mną"
dr Przemysław Nawrocki - Biolog od niemal 50 lat zajmujący się badaniem i ochroną ekosystemów rzek. Od 1997 r. związany z WWF.
Karolina Kuszlewicz - adwokatka, ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego(TBC)

Prowadzenie: Jędrzej Winiecki - "Polityka"

WIĘCEJ INFORMACJI I BILETY

 

 

Pokaz filmu „Efterklang: The Makedonium Band” (Efterklang: The Makedonium Band) reż. Andreas Johnsen + spotkanie z reżyserem
Godz. 18:15, Luna, sala B


W Lunie o godzinie 18:15 w Sali B odbędzie się pokaz filmu „Efterklang: The Makedonium Band”, po którym widzowie spotkają się z twórcą filmu
 
Więcej o filmie: Na 20-lecie zespołu członkowie Efterklang wylądowali w Skopje mając ze sobą tylko gitary i marzenie, aby zagrać z macedońskimi muzykami u stóp pomnika Makedonium – wielkiej budowli wzniesionej w stylu brutalistycznym. Film przedstawia przygody zespołu w Macedonii i alternatywny, wyjątkowo kreatywny proces, który doprowadził do koncertu w Krusewie.

Andreas Johnsen - ma 22-letnie doświadczenie jako wielokrotnie nagradzany reżyser i producent. Zajmuje się tematami z dziedziny kultury i sztuki oraz problemami zaniedbywanymi przez opinię publiczną. Wyreżyserował 21 filmów dokumentalnych i seriali, które 13 razy miały swoją premierę na CPH:DOX, a także na MFF Tribeca, IDFA w Amsterdamie i kilku innych festiwalach na całym świecie.
 

WIĘCEJ INFORMACJI I BILETY

 

Pokaz i spotkanie po 3. Bloku filmów Barbary Hammer: Queerowe narracje historyczne.
Godz. 19:00, Kinoteka, sala 3.


Więcej o wydarzeniu: Barbara Hammer w swojej twórczości (re)konstruowała wymazywaną historię nieheteronormatywnych osób – szczególnie lesbijek w XX wieku. Budowała historyczny i współczesny obraz queerowych wspólnot i represji kształtowanych homofobią. Dowartościowywała reprezentacje osób, które nierzadko pozostawały poza centrum społeczności LGBTQ+, podważając funkcjonujące stereotypy. W ramach spotkania o archiwum Barbary Hammer i jej sposobach pracy opowie dra Krystyna Mazur, która przez lata prowadziła w nim badania.

Gościnie:
dra Anna Dżabagina – historyczka literatury, adiunktka w Instytucie Literatury Polskiej UW i członkini Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+.
dra Krystyna Mazur – współkuratorka retrospektywy filmów Barbary Hammer, prezentowanych w ramach 21. MDAG. Kulturoznawczyni, amerykanistka.
dra Joanna Ostrowska – historyczka, krytyczka filmowa, dramaturżka teatralna. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu.

Prowadząca:
dra Gabriela Sitek – współkuratorka retrospektywy filmów Barbary Hammer, prezentowanych w ramach 21. MDAG. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ.
 

WIĘCEJ INFORMACJI I BILETY

 

Pokaz filmu „Spójrz mi w oczy” (Look into my eyes) reż. Lana Wilson + spotkanie z reżyserką
Godz. 20:30, Muranów, sala Gerard


W Muranowie odbędzie się pokaz filmu „Spójrz mi w oczy” po którym odbędzie się spotkanie z autorką filmu.

Więcej o filmie: Wierzymy czy nie w istnienie zdolności kontaktu z zaświatami, ten film nie pozostawia nas obojętnymi. Ani przez chwilę reżyserka (film o Taylor Swift „Miss Americana") nie próbuje nas zresztą przekonać, że siedmioro jasnowidzów_widzek, których poznajemy na  spotkaniach jeden na jeden z klientami i w scenach z życia prywatnego, mają tę „moc". To, co na pewno potrafią, to usiąść naprzeciw kogoś, kogo nie znają i przekazać jasną i często pomocną refleksję na temat ich największych zmartwień i bólu. Co sprawia, że ludzie płacą za ich usługi?

Lana Wilson jest reżyserką i scenarzystką. W swoim dorobku ma takie filmy jak AFTER TILLER, nagrodzony Emmy pełnometrażowy dokument o czterech najczęściej atakowanych lekarzach aborcyjnych w Ameryce; THE DEPARTURE, nominowany do nagrody Spirit Award pełnometrażowy dokument o punku, który pomaga samobójcom znaleźć powody do życia.
 

WIĘCEJ INFORMACJI I BILETY

 

 

Pokaz filmu „Hollywoodgate” (Hollywoodgate) reż. Ibrahim Nash’at + spotkanie z reżyserem filmu
Godz. 20.30, Kinoteka, sala 7.


O 20.30 w Kinotece odbędzie się projekcja filmu „Hollywoodgate” po której odbędzie się rozmowa z reżyserem filmu.

Więcej o filmie: Dzień po tym, jak wojska amerykańskie opuściły Kabul, talibowie przejęli Hollywood Gate – opuszczoną bazę Amerykanów. Ogłosili, że była to baza CIA. Znaleźli tam olbrzymie zasoby uzbrojenia: od karabinów po helikoptery i samoloty, których nie zdążono zniszczyć. Pochodzący z Egiptu reżyser otrzymuje pozwolenie od talibów, aby uwiecznić historyczny moment ponownego przejęcia przez nich władzy w Afganistanie. Reżim powołał głównodowodzącego sił powietrznych – Malawi Mansoura.

Ibrahim Nash'at - wielokrotnie nagradzany egipski dokumentalista mieszkający w Berlinie. W swojej karierze dziennikarskiej współpracował z wieloma międzynarodowymi platformami, takimi jak Deutsche Welle, Al Jazeera, Business Insider, VOA i inne. Ibrahim uzyskał tytuł magistra w dziedzinie filmu dokumentalnego w Met Film School.

WIĘCEJ INFORMACJI I BILETY