MDAG Industry. Przestrzeń rozwoju branży dokumentalnej 

Niezwykle ważną częścią Millennium Docs Against Gravity jest już od trzech lat moduł wydarzeń branżowych pod szyldem MDAG Industry. Tym razem festiwal przedstawia nowe perspektywy w branży: wykład o rynku amerykańskim i miejscu polskich filmów na nim, dyskusję o warunkach pracy na planach filmów dokumentalnych, a także analizę możliwości odniesienia sukcesu w planowaniu ścieżki filmu krókometrażowego. 

Do puli nagród MDAG Industry dołączyły:

Nagroda SoundMind - usługa postprodukcji dźwięku o wartości 10 000 zł (Progress Pitching Session) 

Silver Eye Award - 1 500 euro oraz roczna usługa dystrybucji festiwalowej w East Silver Caravan (Short Pitch Program) 

DAE Pitch Talent Encouragement Prize - indywidualny mentoring z członkiem DAE (Short Pitch Program) 

CZWARTEK, 9.05

5. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni

Zapraszamy do udziału w Forum wszystkie osoby sympatyzujące z ideą polskiego filmu dokumentalnego dla młodej widowni – filmowców_czynie, producentów_ki, dystrybutorów_ki, edukatorów_ki, nauczycieli_ki, rodziców. W ramach Forum opowiemy o idei programu „SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych” – dlaczego warto tworzyć i finansować polskie kino dokumentalne dla młodych widzów. Opowiemy, jak to wygląda z perspektywy Niderlandów i festiwalu IDFA. Najważniejszą częścią programu będą prezentacje siedmiu projektów z czwartej edycji programu, którym przyznane zostaną przez naszych partnerów nagrody dla najlepszych projektów.

Organizator: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy 

 

PIĄTEK 10.05

Progress Pitching Session + Thom Powers Keynote Speach

Wydarzenie poświęcone interesującym wizualnie, kreatywnym projektom dokumentalnym o międzynarodowym potencjale. To dobra okazja, żeby poznać filmy w każdej fazie rozwoju, od konceptu do postprodukcji, które szukają możliwości międzynarodowych koprodukcji lub dystrybucji. Wybrani finaliści będą prezentować swoje projekty polskim i międzynarodowym ważnym postaciom z branży filmowej: producentom, inwestorom, agentom sprzedaży, dystrybutorom i programerom festiwali. 

Partnerzy: CANAL+ Polska, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, SMAKJAM, SoundMind, Pitch the Doc

Moderatorka: Ola Salwa 

 

Projekty: 

KANDYDACI ŚMIERCI, reż. Maciej Cuske

ŚWIATŁO W MROKU, reż. Alina Aleksandrova, Tadeusz Chudy

FRONTLINE, reż. Alisa Kovalenko

MY SUNNYSIDE, reż. Matylda Kawka

MY FATHER, THE ICEMAN, reż. Łukasz Kowalski

SUGARLAND, reż. Julia Groszek

DEKONSTRUKT, reż. Mateusz Góra, Kamil Wilk

LEONARD COHEN: ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ, reż. Eric Bednarski

BAŁTYK, reż. Iga Lis

PTASZEK, reż. Aneta Ptak

 

Nagrody:

CANAL+ Polska - Nagroda pieniężna w wysokości 3000 euro

Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Nagroda pieniężna w wysokości 10 000 zł

SMAKJAM – usługa kolorkorekcji o wartości 15 000 zł 

SoundMind - usługa postprodukcji dźwięku o wartości 10 000 zł

Tutorzy: Kim Christiansen (DR Sales), Martijn J. te Pas

 

PRAWDZIWE TU I TERAZ  – Masterclass Nielsa Pagha Andersena

Lustrzany świat doprowadził współczesnego człowieka do tęsknoty za autentycznością. Tęsknimy za prawdziwymi chwilami, za “prawdziwym tu i teraz”. Cyfrowa rewolucja stworzyła nową rzeczywistość. Siła filmu dokumentalnego zawsze opierała się na wrażeniu autentyczności i poczuciu, że to, co dzieje się na ekranie, zaczerpnięte jest z rzeczywistości. Zasadnicze pytanie brzmi więc: co cyfryzacja oznacza dla filmów dokumentalnych? Czy mają one rację bytu w czasach, gdy w coraz większym stopniu doświadczamy świata jako konstruktu, a każdy z nas tworzy o sobie wizualną narrację w mediach społecznościowych?

W swoim wykładzie mistrzowskim, na podstawie przykładów z własnej pracy, duński montażysta Niels Pagh Andersen opowie o wyzwaniach, przed którymi stoją filmy dokumentalne.

 

SOBOTA 11.05

Pole Position – Pitching

Zapraszamy na eksperymentalny pitching 18 polskich filmów krótko- i długometrażowych, które są już ukończone i znajdują się w programie 21. Millennium Docs Against Gravity. Krótkie prezentacje zachęcają zagranicznych gości do obejrzenia filmu, włączenia w program ich festiwalu czy objęcia dystrybucją. To wyjątkowa okazja dla filmowców, żeby zainteresować najlepszych specjalistów z branży swoimi ukończonymi projektami, które już rozpoczęły ścieżkę festiwalową. 

Moderator: Marcin Radomski

 

Gdzie jest rynek filmów dokumentalnych? Warsztat mistrzowski z Esther van Messel 

Warsztat mistrzowski z Esther van Messel - ekspertką międzynarodowego rynku audiowizualnego, ma na celu przygotowanie polskich producentów filmów dokumentalnych do nawiązywania ponadnarodowych relacji biznesowych oraz promocji międzynarodowej. Masterclass skoncentrowany będzie na omówieniu skutecznych strategii festiwalowych oraz sprzedażowych dla projektów dokumentalnych, omówieniu efektywnych planów PR oraz na próbie wskazania miejsca dokumentów na globalnym rynku audiowizualnym.

Organizator: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych

 

NIEDZIELA 12.05

Short Pitch Program

Pitching pięciu krótkometrażowych filmów dokumentalnych z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, wyselekcjonowanych przez czeski Institute of Documentary Film. Projekty są na różnych etapach rozwoju – rough-cut lub ukończone. Przed pitchingiem odbędą się konsultacje z ekspertami w celu dopracowania prezentacji, a po wydarzeniu – indywidualne spotkania uczestników z decydentami.

Organizatorzy: Institute of Documentary Film, Against Gravity

Moderatorka: Anna Stylińska

 

Projekty: 

SIGNS OF LIFE, reż. Julia Kushnarenko 

SECOND HAND WAR, reż. Eluned Zoë Aiano, Anna Benner

WORM-EATEN, reż. Maja Markowska

HOLE, reż. Danilo Stanimirović

HIDDEN, reż. Monika Kotecka

 

Nagrody: 

Silver Eye Award dla krótkometrażowego filmu dokumentalnego, aby wspierać reżyserów z innowacyjnym podejściem, autorów filmów, które wywierają wpływ społeczny, filmowców, którzy mają odwagę otworzyć dyskusję na poważne tematy, oraz twórców oferujących unikalny punkt widzenia. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 1 500 € oraz roczną usługę dystrybucji festiwalowej w East Silver Caravan.

DAE Pitch Talent Encouragement Prize

Documentary Association of Europe oferuje nagrodę DAE Pitch Talent Encouragement Prize. Nagroda obejmuje indywidualny mentoring z członkiem DAE, w zależności od potrzeb zespołu. 

 

Udana ścieżka krótkometrażowego filmu Marii Ponomarovej: „Three Windows On South West”

W tym case study zgłębimy szczegóły powstawania krótkometrażowego filmu „Three Windows On South West”, stworzonego przez utalentowaną reżyserkę Mariię Ponomarovą. Przyjrzymy się, jak koncepcja projektu ewoluowała od początkowego pomysłu do ostatecznej wersji, która zachwyciła widzów na całym świecie. Prześledzimy kolejne etapy współpracy z agentami sprzedaży i festiwalami, na których Mariia Ponomarova, zarówno jako reżyserka jak i producentka, nawiązała kontakt z najważniejszymi przedstawicielami branży. Współpraca ta nie tylko przyniosła niezbędne wsparcie dla dystrybucji i promocji filmu, ale także stworzyła doskonałą platformę dla jego sukcesu na międzynarodowych festiwalach.

Organizator: Institute of Documentary Film

Amerykańska branża filmów dokumentalnych w pigułce

Jakie filmy interesują amerykańskich programerów? Czego szukają w środkowo- i wschodnio-europejskich dokumentach? Czy mamy szansę na dystrybucję naszych filmów na rynku amerykańskim? O tym opowie nam przedstawiciel amerykańskiego Museum of Moving Image – Eric Hynes. 

 

PONIEDZIAŁEK 13.05

Śniadanie KIPA

Śniadanie KIPA to inicjatywa powstała we współpracy Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych oraz Młodych Producentów KIPA. To możliwość tworzenia sieci kontaktów i spotkania z przedstawicielami wiodących organizacji filmowych, firm producenckich, specjalistów ds. sprzedaży i dystrybucji oraz twórców.

Organizator: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych

 

Jak dystrybuować filmy dokumentalne w kinach?

Czy na dystrybucji kinowej dokumentów można zarobić? Na jakie filmy chodzą widzowie? Kiedy możemy mówić o sukcesie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie rozmowy z udziałem przedstawicieli producentów i dystrybutorów, analizując największe sukcesy ostatnich lat, takie jak „Simona” czy „Skandal. Ewenement Molesty”.

Organizator: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych

Prelegenci: Maciej Ostatek, Karol Piekarczyk 

Prowadząca: Małgorzata Prociak

 

Warunki pracy na planach filmów dokumentalnych

Panel dyskusyjny poświęcony analizie warunków pracy w filmie dokumentalnym. Celem wydarzenia jest omówienie wyzwań i perspektyw dla profesjonalistów działających w tej dziedzinie oraz poszukiwanie rozwiązań mających na celu poprawę jakości pracy oraz warunków zatrudnienia. Podczas panelu eksperci z branży filmowej, osoby pracujące przy filmach dokumentalnych, a zarazem przedstawiciele organizacji zajmujących się prawami pracowniczymi, będą dzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat kwestii związanych z etyką pracy, godzinami pracy, bezpieczeństwem na planie, a także perspektywami rozwoju zawodowego w tej dziedzinie.

Organizator: Związek Zawodowy Filmowców

Moderatorka: Agnieszka Olejnik

Prelegenci: Zofia Moruś, Zofia Goraj, Sambor Wilk

 

Dokumenty sportowe nie są o sporcie. Jak robić produkcje, które zainteresują nie tylko fanów?

Dokumenty sportowe w ostatnich miesiącach skokowo zyskują na popularności, stając się atrakcyjnym formatem dla twórców filmowych, platform streamingowych, ale też marek i brand managerów. Jak opowiedzieć historię, która sięgnie poza stadiony, korty i areny? Podczas panelu porozmawiamy o przepisie na wciągający, uniwersalny i budzący emocje dokument o tematyce sportowej.

Organizator: Papaya Films

Szczegółowy program będzie dostępny od 18 kwietnia w zakładce Industry na stronie festiwalu – mdag.pl.