5 rozbitych kamer 5 Broken Cameras

reż. Emad Burnat, Guy Davidi / 2011 / Palestyna, Francja, Izrael, Niderlandy / 90min.

Film nie posiada angielskich napisów

Osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.

Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Brzegu. Pierwszą kamerą zarejestrował, jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający izraelskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko izraelskim osadnikom i obecnym wszędzie izraelskim żołnierzom urodził się syn Emada – Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji.

5 rozbitych kamer" to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii izraelsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.

czas trwania:
90 min
kraj / rok produkcji:
Palestyna, Francja, Izrael, Niderlandy / 2011
reżyseria:
Emad Burnat, Guy Davidi
zdjęcia:
Emad Burnat
produkcja:
Guy Davidi / Alegria Productions, Burnat Films, Guy DVD Films
wybrane festiwale i nagrody:
2012 – FF Millennium Docs Against Gravity: Nagroda Banku Millennium – Grand Prix, 2012 – FF Millennium Docs Against Gravity: Grand Prix Dolnego Śląska /, 2012 – FF Sundance: Najlepszy zagraniczny reżyser filmu dokumentalnego
sekcje:
Nasza Palestyna
tagi:
polityka prawa człowieka Bliski Wschód

Inne filmy z sekcji Nasza Palestyna

Inne filmy z tagiem prawa człowieka