Blok 2. Przemiany Block 2. Transformations


Paczka filmów
reż. Hao Zhou ("Inaczej nie chcę"); Michał Edelman, Tomasz Pawlik ("Świeżak"); Ivan Grgur ("Espi"); Anders Hammer ("Przewrót"); Clément Pérot ("A w nas burza") / USA/2024 ("Inaczej nie chcę"); Polska/2024 ("Świeżak"); Chorwacja/2023 ("Espi"); Afganistan/2023 ("Przewrót"); Francja/2023 ("A w nas burza") / 108 min
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego: „Świeżak”, reż. Michał Edelman, Tomasz Pawlik
Zmiana jest jedyną rzeczą, której możemy być pewni. Zmieniają się ludzie, zmieniają się państwa. Dorastamy do świadomości, kim naprawdę jesteśmy i jak chcemy funkcjonować w świecie. O przemianach w rozmaitym sensie opowiadają filmy w tym bloku.
Inaczej nie chcę
czas trwania: 21 min
kraj/rok: USA/2024
reżyseria: Hao Zhou
zdjęcia: Hao Zhou
montaż: Hao Zhou
produkcja: Tyler Hill, Caitlin Mae Burke
wybrane festiwale i nagrody: 2024 – SXSW Austin, 2023 – Hot Docs Toronto
Osoba bohaterska tego niezwykle czułego filmu decyduje się wyrwać ze swojej queerowej bańki w Iowa i wrócić na wyspę Guam, gdzie dorastała z nietolerancyjnym ojcem.

Mała pracownia wypełniona dźwiękiem maszyny do szycia i kolorowymi materiałami to mikrokosmos osoby bohaterskiej tego niezwykle czułego filmu. Widzimy w nim człowieka całkowicie oddanego swojej pasji do projektowania strojów, któremu udało się zbudować całkiem udane życie w małym miasteczku w Iowa. Ma swoich przyjaciół i ulubione miejsca, ale pojawia się wyzwanie zawodowe, które powoduje, że decyduje się wrócić na rodzinną wyspę Guam. Tam równowaga, którą zdołał zbudować z dala od nietolerancyjnego ojca, zostanie poddana próbie.

Świeżak
czas trwania: 25 min
kraj/rok: Polska/2024
reżyseria: Tomasz Pawlik, Michał Edelman
zdjęcia: Tomasz Pawlik
montaż: Przemek Krężel, Julia Polkowska
produkcja: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński / Studio Munka
wybrane festiwale i nagrody: 2024 – Millennium Docs Against Gravity Film Festival: premiera światowa
,,Świeżak” to dwuletnia obserwacja piętnastoletniego Jędrka. Odcięty od rodziny i bliskich chłopiec zostaje zamknięty w zakładzie poprawczym.

,,Świeżak” to dwuletnia obserwacja piętnastoletniego Jędrka. Odcięty od rodziny i bliskich chłopiec zostaje zamknięty w zakładzie poprawczym. Nastolatek próbuje odnaleźć się w tym nowym, brutalnym środowisku. Na początku jest słaby i samotny, ale wreszcie poznaje przyjaciela – Wojtka. Razem dojrzewają w zakładzie, który powoli staje się ich domem.

Espi
czas trwania: 6 min
kraj/rok: Chorwacja/2023
reżyseria: Ivan Grgur
zdjęcia: Ante Cvitanović
montaż: Tomislav Stojanović
produkcja: Tina Tišljar, Rea Rajčić / ECLECTICA
wybrane festiwale i nagrody: FF Motovun
Espi ma 24 lata i właśnie przeszedł tranzycję. Patrzymy jego oczami na okres intensywnych zmian, podczas którego zdarzają się wzloty i upadki.

Espi ma 24 lata i właśnie przeszedł tranzycję. Patrzymy jego oczami na okres intensywnych zmian, podczas którego zdarzają się wzloty i upadki. Zabawne i zaskakujące momenty przenikają się ze strasznymi i frustrującymi chwilami. Rzadko mówi się z taką szczerością i bezpośredniością o procesie, który pozwala w końcu poczuć się naprawdę sobą. To piękna wizualnie podróż do złożonego świata ludzkiego postrzegania i odczuwania płci.

Przewrót
czas trwania: 33 min
kraj/rok: Afganistan/2023
reżyseria: Anders Hammer
zdjęcia: Anders Hammer
montaż: Anders Hammer
produkcja: Charlotte Cook / Field of Vision
wybrane festiwale i nagrody: 2023 – Sheffield DocFest: Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego, 2023 – DOC NYC
Nominowany do Oscara® wybitny norweski korespondent wojenny Anders Hammer skupia się w swoim filmie na sytuacji kobiet zaraz po przejęciu władzy przez talibów w Afganistanie.

Nominowany do Oscara® wybitny norweski korespondent wojenny Anders Hammer skupia się w swoim filmie na sytuacji kobiet zaraz po przejęciu władzy przez talibów w Afganistanie. Po jednej stronie konfliktu znajdują się niezwykle dzielne przeciwniczki odbierania praw kobietom, które wychodzą na ulice. Narażają swoje życie, żeby walczyć o wolność dla siebie i swoich córek. Z drugiej strony znajdują się sojuszniczki nowego reżimu. Talibowie przez jakiś czas pozwalają im zabierać głos, ale z czasem nawet wychwalające je zwolenniczki zmian znikają z oficjalnych konferencji. Szkoły dla dziewcząt, do których przedstawiciele nowej władzy jeszcze przed chwilą zapraszali zagranicznych dziennikarzy, żeby udowodnić, że nic się przecież nie zmieni, zostają zamknięte. Twarze kobiet w przestrzeni publicznej są zamalowywane, jakiekolwiek protesty są od razu krwawo tłumione, a wraz z tymi zamianami odchodzi w zapomnienie poczucie wolności i równości.

A w nas burza
czas trwania: 24 min
kraj/rok: Francja/2023
reżyseria: Clément Pérot
zdjęcia: Juliette Barrat
montaż: Charles Claudon, Félix Rehm
produkcja: Elsa Klughertz / Jonas Films
wybrane festiwale i nagrody: 2023 – MFF Cannes: sekcja Directors' Fortnight, 2024 – MFF Clermont-Ferrand
Przedmieścia francuskiego Calais. Nadchodzi burza, ale inna, równie prawdziwa, trwa od dłuższego czasu wewnątrz dzieciaków, których warunki rozwoju są dalekie od idealnych.

Lato dobiega końca. Dzieciaki na przedmieściach francuskiego Calais spędzają wspólnie leniwe popołudnie, ciesząc się ostatnimi ciepłymi dniami. Biegają między blokami i przesiadują na pobliskiej, porośniętej wysokimi trawami łączce. Chociaż z pozoru niewiele się tu dzieje, w ich rozmowach i twarzach kryje się ogromne napięcie. Nadchodzi burza, zaczyna grzmieć, zaraz będą musiały wrócić do domów. Prawdziwa burza trwa już jednak od dłuższego czasu wewnątrz młodych bohaterów i bohaterek, których warunki rozwoju są dalekie od idealnych.

Inaczej nie chcę
Wouldn't Make It Any Other Way
reż. Hao Zhou, USA 2024, 21 min
Świeżak
Freshman
reż. Tomasz Pawlik, Michał Edelman, Polska 2024, 25 min
Espi
Espi
reż. Ivan Grgur, Chorwacja 2023, 6 min
Przewrót
The Takeover
reż. Anders Hammer, Afganistan 2023, 33 min
A w nas burza
A Storm Inside
reż. Clément Pérot, Francja 2023, 24 min

Inne filmy z sekcji Krótkie metraże

Inne filmy z tagiem LGBTQ+